VOLEI: Victorie cu emoții pentru Arcada

12
Cea de XVI-a etapă din Divizia A1 a programat la Galați, duelul dintre cele două echipe de la mijlocul clasamentului Arcada. Aflate la egalitate de puncte înaintea etapei cele două echipe au fost foarte aproape să își împartă punctele iar câștigătoarea să se decidă în setul decsiv. Până la urmă gălățenii s-au impus cu 3-1, cu emoții, după ce au salvat mai mlute mingi ce trimiteau meciul în prelungiri.
Primul set a fost câștigat de Arcada 25-14. Parțialul a fost dominat în intergalitate de Arcada, gălățenii s-au instalat la conducere încă din debutul jocului, datorită unei serii de servicii foarte bune ale lui Mihai Dumitrache, și au închis setul pe servicul aceluiași Dumitrache. Evoluția scorului: 3-0, 8-5, 13-10, 16-10, 20-10, 23-13, 25-14.
Început în aceeași notă ca primul, cu avantaj 4-0, setul secund a fost pierdut de Arcada 22-25. După un început bun de set gălățenii au greșit de mai multe ori la serviciu sau în atac, și au cedat setul chiar dacă și adversarul a comis o serie de erori neforțate. Evoluția scorului: 4-0, 8-2, 10-5, 10-8, 12-9, 12-12, 18-14, 20-18, 20-20, 22-22, 22-24.
Setul trei a semănat izbitor cu primul. Arcada s-a instalat la conducere încă din debutul setului și s-a menținut până la final. Evoluția scorului: 3-0, 8-3, 12-7, 16-11, 19-12, 21-16, 25-18.
Ultimul set s-a desfășurat sub semnul echilibrului, cele două echipe s-au aflat la egalitate în mai multe momente ale setului. În final după ce au salvat două mingi de 2-2 Arcada s-a impus 28-26 și a obținut a cincea victorie de trei puncte din acest sezon. Evoluția scorului: 2-1, 4-4, 8-6, 10-10, 17-17, 20-20, 24-24, 24-25, 25-26, 26-26, 27-26, 28-26.

Arcada: Cristian Bartha (Alexandru Cerșemba)-Ziga Zupanc (Liviu Cristudor), Nemanja Radovic, Mihai Dumitrache (Alexandru Zaha), Șerban Pașcan (Liviu Cristudor), Ivan Cosic, Doru Ghimeș-libero. Antrenori: Marian Apostu și Neculai Harabagiu.

În clasamentul Diviziei A1 Arcada a ajuns la 26 de puncte și se menține pe locul șase. Etapa viitoare gruparea gălățeană va juca pe terenul ultimei clasate Steaua București.