BASCHET: Phoenix U aproape de surpriză pe terenul campioanelor

2
La prima apariție în play-off-ul LNBF, echipa de fete Phoenix U a fost aproape să producă surpriza. Echipa gălățeană a pierdut 70-80 jocul de pe terenul campioanelor de la CSM Târgoviște, primul din play-off.
Pe sferturi jocul de la Târgoviște s-a desfășurat astfel: primul parțial a fost adjudecat de gazde 27-13, în sfertul doi Phoenix U s-a impus categoric 21-8, iar la pauza mare s-a intrat cu scorul 35-34. Sfertul trei a fost pierdut de Phoenix U la limită 20-19, iar în ultimul parțial gazdele s-au impus 25-17.
Cea mai bună marcatoare de la Phoenix U a fost Ivory James cu 21 de puncte. Pentru Phoenix U au mai marcat: Chelsey Lee 13 puncte, Romina Filșip 11 puncte, Amber Jones 10 puncte, Adelina Ștefan 7 puncte, Andra Ionescu 4 puncte, Bianca Fota 3 puncte.
Meciul doi din seria de play-off Phoenix U-CSM Târgoviște se va desfășura duminică, 22 maertie, de la ora 17.00, la Galați, în Sala Sporturilor „Dunărea”. Dacă Phoenix U se va impune se va juca și meciul decisiv miercuri, 25 martie, la Târgoviște.