RUGBY: RCM Galați a câștigat primul turneu de rugby în 7 al sezonului

4
La finele săptămânii trecute pe stadionul ”Municipal” s-a disputat prima etapă din Divizia Națională de  Seniori, rugby în 7. La startul competiției s-au prezentat șase dintre echipele din DNS, rugby în XV, care au fost repartizate în 2 grupe. RCM Galați a jucat în grupa A alături de RC Bârlad și CSM U 23 București.
Cu o victorie, 30-7 cu RC Bârlad și o înfrângere, 15-17 cu CSM U 23 București, de altfel două dintre cele trei echipe de pe podiumul DNS rugby în XV, în finala turneului. În ultimul act al competiției Dănăilă, Partenie și compania, au întâlnit cealaltă câștigătoare de grupă Poli Iași. Finala a fost câștigată de gălățeni, 42-14, iar RCM Galați a câștigat prima etapă din ediția 2015 a Diviziei Naționale de Seniori, rugby în 7.
Următoarea etapă din Divizia Națională de Seniori, rugby în 7, se va disputa sâmbătă, 20 iunie, la Buzău.
Lotul cu care RCM Galați a câștigat turneul: Dănăilă, Partenie, Budajan, Cosmiuc, Diacon, Popa, Rusu, Maxim, Gutu, Cucu, Stanciu,