BASCHET: La debut în Cupă, Phoenix U a pierdut jocul cu U BT Cluj-Napoca

10
Manșa tur din runda inaugurală a Cupei României, disputată la Galați, a fost pierdută de Phoenix U, debutantă în competiție, 70-85 cu U BT Cluj-Napoca. Prima repriză a foat adjudecată de oaspeți, 30-53, pe sferturi 16-27, 14-26. Phoenix U a revenit și a mai redus din ecart. Sfertul trei s-a încheiat la egalitate 19-19, iar în ultiul sfert Phoenix U s-a impus 21-13.
Cel mai bun marcator de la Phoenix U a fost Yaroslav Lemyk cu 24 de puncte. Ceilalți marcatori de la Phoenix U au fost: Milos Bojovic 14 puncte, Milos Pesic 11 puncte, Taylor Rohde 6 puncte, Evan Roquemore 5 puncte, Radu Vîrnă, Djordje Tresac, câte 3 puncte,  Alin Borşa, Andrei Petică, câte 2 puncte. Returul este programat pentru sâmbătă, 26 septembrie, la Cluj-Napoca.