FOTBAL: Georgiana Stratu a adus prima victorie din istorie pentru FC Universitatea Galați

83
Echipa de fotbal feminin FC Universitatea Galați a susținut duminică primul meci oficial din istorie. Gălățencele au jucat în turul inaugural al Cupei României, la Galați pe terenul sintetic al stadionului ”Dunărea”, cu Măgura Bacău.
Cu câteva jucătoare care au trecut și pe la echipa feminină a clublui Oțelul, desființată între timp, FC Universitatea a învins Măgura Bacău cu 3-0, la pauză 3-0. Toate cele trei goluri au fost marcate de ex-oțelara Georgiana Stratu.
După meciul de Cupa pentru FC Universitatea urmează o pauză până pe 27 septembrie, când este programat debutul în Liga I, tot pe teren propriu, stadionul ”Dunărea” cu FCM Viitorul Reghin.