BASCHET: Phoenix, la un pas de surpriză pe terenul Stelei

2
Echipa masculină a clubului Phoenix a fost foarte aproape de a produce surpriza pe terenul celor de la Steaua București. Gălățenii au pierdut, scor 86-81. Înfrângerea e cauzată, în mare parte, în urma diferenței de puncte reușite în sfertul secund, când gazdele au avut un avantaj de 12 puncte. Sferturile trei și patru i-au aparținut echipei pregătite de Florin Nini. Cu 11 secunde înainte de final, scorul a fost chiar mai strâns decât rezultatul final, diferența fiind în acel moment de doar trei puncte. Astfel, Phoenix a dovedit că este o echipă capabilă să se lupte și cu adversarii de top din Liga Națională.
Următoarea partidă e programată sâmbătă, 24 octombrie, la Sala Sporturilor “Dunărea”, când Phoenix va juca pe teren propriu cu BC Timișoara.