HOCHEI: A doua înfrângere la Cupa Continentală

2

Al doilea meci de la Cupa Continentală, disputat cu gazdele turneului din Polonia, GKS Tychy, a fost pierdut de Dunărea 3-8. După o primă repriză încheiată 0-4,  Dunărea a dat semne de revenire în partea secundă câștigată 2-1. De altfel, a fost prima repriză câștigată de Dunărea la Cupa Continentală. La șapte minute de la reluarea părții secunde, minutul 27, Levente Lorincz, din pasa lui Nagy Istvan și Robert Krajci a redus din diferență (4-1). La opt minute după marcarea primului gol polonezii au mai marcat pentru prima dată în treimea secundă pentru ca scorul părții secunde 2-1 să fie stabilit de golul marcat de slovacul Robert Krajci din pasa ucrainienilor Konstantyn Ryabenko și Sergey Chernenko (5-2). Ultima treime, încheiată 1-3, s-a remarcat mai mult prin pauza lungă de la jumătatea reprizei din cauza instalației de iluminat. La reluarea jocului, după lunga pauză provocată de căderea luminii, Dunărea a marcat prin Szabolcs Szocs, din pasa lui Pal Zoltan. Până la final GKS Tychy au mai marcat de două ori stabilid scorul final 3-8.

Dunărea: Radu Viorel și Bogdan Popa-portari

Linia a I-a: Konstantyn Ryabenko, Nagy Istvan, Sergey Chernenko, Levente Lorincz, Robert Krajci;

Linia a II-a: Juraj Durcek, Attila Goga,  Szocs Szabolcs, Vitali Donika (căpitan), Pal Zoltan;

Linia a III-a: Roman Shcherbatyuk, Mircea Necula, Adrian Irimia,  Hildebrand Szaboolcs, Alexandru Cristian Munteanu;

Linia a IV-a: Daniel Lucian Oprea, Bogdan Neagoș, Valentin Vlase, Anton Popa, Alexandru Ionuț Munteanu.

Antrenori: Marius Trandafir și Teodor Mocanu.