RUGBY: Trei eseuri și bonus defensiv pentru RCM Galați în jocul de la Petroșani

3

Chiar dacă au marcat trei eseuri, din care două transformate, și au condus în două rânduri , RCM Galați a fost nevoită să se declare învinsă, la limită 19-20, la finalul jocului din etapa a III-a a play-off-ului Diviziei Naționale de Seniori de la Petroșani cu Știința.

Primii au marcat gălățenii prin Serghei Budaian, încercarea fiind transformată de Ionuț Cosmiuc. Gazdele au replicat, au egalat la 7 și au stabilit scorul pauzei 10-7, prin intermediul unei lovituri de pedeapsă. În repriza a doua tot RCM Galați a marcat primele puncte, eseu (10-12), Semion Popa, netransformat. Gălățenii s-au distanțat la 9 puncte după eseul marcat de căpitanul Gabriel Dănăilă, transformat de Ionuț Cosmiuc. Până la finalul jocului au mai marcat doar gazdele eseu transformat și lovitură de pedeapsă iar RCM Galați s-a ales doar cu punctul bonus defensiv din jocul de la Petroșani.

În cele trei etape din play-off-ul Diviziei Naționale de seniori RCM Galați a câștigat un meci, 41-24 pe teren propriu cu RC Bârlad, și a pierdut două 19-20 la Petroșani și 3-24 la Iași cu Poli. În etapa a IV-a din play-off RCM Galați stă. Următorul meci al gălățenilor în play-off-ul DNS este programat în etapa a V-a, 7 noiembrie, pe teren propriu cu liderul play-off-ului CS Năvodari.