BASCHET: Fetele de la Phoenix au obținut a cincea victorie a sezonului

2

În etapa a XI-a din LNBF, echipa de fete a clubului Phoenix a obținut a cincea victorie din acest sezon, a doua din deplasare. Echipa pregătită de Eugenio Rodrigues și Andreea Șoptică s-a impus 89-80, la Timișoara, pe terenul uneia dintre contracandidatele la un loc în play-off BCM Danzio Timișoara. Primul sfert s-a încheiat 27-26 pentru Phoenix, chiar dacă gazdele au început mai bine și au avut și șase puncte avans. Sfertul secund s-a încheiat 17-14 pentru Phoenix, echipa gălățeană a condus pe tot parcursul sfertului, cel mai mare avans a fost de șase puncte cu șapte minute înainte de finalul sfertului. În sfertul trei Phoenix s-a desprins decisiv și de la patru puncte avans de la începutul reprizei a doua au încheiat sfertul cu un avantaj de 11 puncte. Ultimul sfert a fost cedat de Phoenix 19-21.
Cele mai multe puncte pentru Phoenix au fost marcate de Amanda Frost 22. Celelalte marcatoare de la Phoenix au fost: Myneshia McKenzie 19 puncte, Cassie Rochel 17 puncte, Christassia Walter 13 puncte, Romina Filip 10 puncte, Andreea Crețu 6 puncte, Hanna Demeter 2 puncte.
Cu 15 puncte din 10 jocuri echipa feminină Phoenix se clasează în zona locurilor 4-6. Următorul meci în LNBF pentru Phoenix este programat pentru 12 decembrie, la Galați cu U Cluj-Napoca.