BASCHET: Înfrângere pe terenul liderului pentru Phoenix

9

Într-o nouă etapă intermediară din Liga Națională echipa de fete a clubului Phoenix a jucat pe terenul liderului la zi din Ligă, vicecampioana ACS Sfântu Gheorghe. Jocul din Covasna a fost câștigat de echipa din fruntea clasamentului 86-58, pe sferturi: 23-14, 19-15, 24-12, 20-17.
Cea mai bună marcatoare a jocului a fost americanca de la Phoenix, Chrisstasia Walter cu 20 de puncte. Pentru Phoenix au mai marcat: McKenzie și Frost câte 13 puncte, Rochel 8 puncte, Filip și Crețu câte două puncte.
După nouă jocuri din LNBF echipa de fete a clubului condus de Florin Nini este în zona locurilor de play-off cu 13 puncte din nouă jocuri, 4 victorii, 5 înfrângeri. În Liga Națională de Baschet Feminin, după etapa de la mijlocul săptămânii, urmează o perioadă de pauză în care va juca echipa națională.