BASCHET: Fetele de la Phoenix au făcut un prim pas spre ”careul de ași” al Cupei

5
Manșa tur din sferturile Cupei României, disputată la Craiova, cu Baschet Teleorman Alexandria, a fost câștigată de Phoenix, 91-71. Cu excepția primului sfert, încheiat la egalitate 22-22, toate celelalte mini-reprize au fost câștigate de echipa pregătită de Eugenio Rodrigues, 21-20, 25-12, 23-17.
Cele mai bune jucătoare ale meciului au fost Cassie Rochel, 23 de puncte și 13 recuperări, și Myneshia McKenzie 22 de puncte și 12 recuperări. Celelalte marcatoare de la Phoenix au fost: Amanda Frost 19 puncte, Christassia Walter 17 puncte, Romina Filip și Bianca Fota câte 4 puncte, Andreea Crețu 2 puncte.
Returul este programat pentru 9 decembrie, la Galați, în Sala Sporturilor  ”Dunărea”. Dacă va trece de BT Alexandria, Phoenix va obține calificarea, în premieră, în ”Final Four”.