BASCHET: Înfrângere în ultima etapă din tur pentru Phoenix

4
Debutantă în LNBM, echipa de băieți a clubului Phoenix a încheiat turul Ligii cu o înfrângere. În etapa a XI-a, Phoenix a jucat la Craiova cu cei de la SCMU, joc pierdut de echipa pregătită de Florin Nini 108-94. Trei dintre sferturi au fost câștigate de gazde: 33-25, 19-16, 32-25, în timp ce Phoenix și-a adjudecat sfertul patru 28-24.
Cel mai bun marcator de la Phoenix a fost Yaroslav Lemyk cu 22 de puncte. Ceilalți marcatori de la Phoenix au fost: Milos Bojovic 18 puncte, Milos Pesic 13 puncte, Djorde Tresac 12 puncte, Jay Threatt 10 puncte, Andrei Petică 7 puncte, Taylor Rhode 5 puncte, Ioan Borșa 4 puncte, Iosif Pârlog 3 puncte.
Phoenix a încheiat turul LNBM cu 15 puncte, 4 victorii, 7 înfrângeri. Următorul meci în LNBM pentru Phoenix este programat pentru 12 decembrie, pe teren propriu, în prima etapă a returului cu Energia Târgu Jiu.