BASCHET: Phoenix a pierdut duelul cu liderul din LNBF

9

Echipa feminină a clubului Phoenix a pierdut 68-77, jocul de pe teren propriu disputat cu liderul LNBF, Sepsi Sfântu Gheorghe. După primul sfert al jocului din ”Polivalentă” liderul conducea cu 19-18. În sfertul secund echipa din Covasna s-a impus cu 20-12, astfel că la pauza mare scorul era 30-39 pentru echipa din Sfântu Gheorghe. În partea secundă a jocului Sepsi a câștigat sfertul trei cu 28-15, iar Phoenix s-a impus în ultimul sfert 23-10.

Cea mai bună marcatoare a jocului a fost Chrisstasia Walter cu 21 de puncte. Celelalte marcatoare de la Phoenix au fost: Myneshia McKenzie 17p, Romina Filip 11p, Amanda Frost 8p, Bianca Fota 5p, Montia Johnson 4p, Hanna Demeter 2p.
Cu o etapă înainte de finalul sezonului regulat echipa feminină a clubului Phoenix a câștigat 9 meciuri și a pierdut 10, 28 de puncte, și este pe locul 7 în LNBF. Pentru echipa pregătită de Eugenio Rodrigues urmează ultimul meci din sezonului regulat, duminică, 31 ianuarie, cu Danzio Timișoara.