BASCHET: Phoenix a pierdut în prelungiri la Sibiu

1
În primul meci din seria celor cinci, din finalul sezonului regulat, cu primele cinci clasate din LNBM, echipa de băieți a clubului Phoenix a pierdut 85-80, după ce s-a disputat o repriză suplimentară de prelungiri, la Sibiu cu CSU Atlassib.

Prima parte a fost încheiată de Phoenix cu un ecart de un punct, sibienii conduceau cu 38-37 la pauza mare. După ce Phoenix a câștigat primul sfert 18-17, gazdele și-au adjudecat sfertul secund 21-19. Sfertul trei a fost câștigat de Phoenix 18-15, astfel ca înainte de sfertul patru Phoenix conducea 55-53.  Ultimul parțial al jocului a fost câștigat de gazde 20-18, ultimele puncte, cele care au trimis meciul în prelungiri, fiind marcate din aruncări libere. Repriza de prelungiri a fost câștigată de gazde 12-7.
Cel mai bun marcator de la Phoenix a fost  Milos Bojovic cu 22 de puncte. Ceilalți marcatori de la Phoenix au fost: Milos Pesic 17p, Yaroslav Lemyk 13p, Jay Threatt 10p, Dorde Tresac 5 p, Andrei Petică 5p, Ioan Borșa 4 p, Iosif Pârlog 4 p.

După 18 etape din LNBM echipa pregătită de Florin Nini este pe locul 9 în clasament cu  25 de puncte, 7 victorii-11 jocuri. Pentru Phoenix urmează jocul de pe teren propriu cu liderul CSM Oradea miercuri, 3 februarie.