VOLEI: Arcada a învins în tie-break Zalăul

0

În prima etapă din returul Diviziei A1, echipa masculină de volei Arcada a învins cu 3-2, vicecampioana Volei Municipal Zalău. După un prim set câștigat de Arcada în prelungiri 28-26, cu punctul decisiv realizat de Ivan Marquez direct din serviciu, VM Zalău s-a impus cu 25-23 în setul secund. Setul trei a fost câștigat de Arcada 25-21, însă Zalăul a revenit și a trimis meciul în prelungiri prin setul patru câștigat 25-23. În setul cinci, decisiv, deși Zalăul a avut două șanse de închide meciul Arcada a reușit să egaleze de fiecare dată iar prima șansă de meci a fost fructifică prin atacul lui Nemanja Radovic.

Evoluția scorului:

Set I: 8-6, 16-10, 25-24, 28-26;
Set II: 7-8, 16-19, 23-25;

Set III: 8-4, 16-13, 25-21;

Set IV: 6-8, 16-15, 23-25;
Set V: 7-8, 15-15, 17-15.

Arcada; Victor Sisoev (Șerban Pașcan), Nemanja Radovic, Silviu Suson, Caio de Pra (Mihai Dumitrache), Filip Despotovski, Ivan Marquez, Liviu Cristudor-libero.
Cu cele două puncte câștigate în meicul cu VM Zalău, Arcada a ajuns la 26 de puncte, la egalitate cu învinsa de azi VM Zalău, locurile 3-4. Pentru Arcada urmează meciul retur din Challenge Cup, din Franța, cu Asul Lyon, miercuri, 27 ianuarie. În Divizia A1 urmează meciul de la Ploiești, cu Tricolorul LMV, duminică, 31 ianuarie.