VOLEI: Arcada părăsește Cupa Challenge după setul de aur!

1

Pentru a se decide echipa ce va juca în sferturile de finală ale Cupei Challenge, în mașa retur din 8-imile competiției europene dintre Arcada și Asul Lyon Metropole a fost nevoie să se dispute setul de aur.  După victoria 3-0 de la Galați, din tur, Arcada avea nevoie să câștige două seturi în Franța pentru a se califica în faza următoare a Cupei Challenge.
Francezii de la Lyon au anulat avantajul gălățenilor prin cele trei seturi câștigate 25-15, 47-45!, după un set ce s-a disputat pe parcursul a 47 de minute!, 25-22. În setul de aur, decisiv pentru calificarea în faza următoare a competiției, Asul Lyon s-a impus cu 15-10 și a obținut calificarea în turul următor al competiției.