VOLEI: Victorie 3-0 pentru Arcada

3
După două înfrângeri 0-3 și rocada de la nivelul băncii tehnice, echipa masculină de volei Arcada a obținut primul succes fără set pierdut din ultimele etape. În etapa a XVI-a din Divizia A1, echipa gălățeană a trecut cu 3-0 de CSM Bucrești. În primul set Arcada s-a impus 25-17, (8-7, 16-13). Celelalte două seturi au fost mai echilibrate, însă Arcada a fost echipa mai bună care a gestionat mai bine finalurile de set. Setul secund s-a încheiat 25-23 (7-8, 15-16). Din partea secundă ar fi de remarcat cartonașul galben încasate de bucureșteni după ce toată echipă bucureșteană, inclusiv banca, s-a repezit asupra unuia dintre arbitrii de linie în urma unei decizii în defavoarea lor. Ultimuyl parțial a fost câștigat de Arcada 25-21 (8-7, 15-16).
Arcada: Filip Despotovski, Caio de Pra, Namenja Radovic, Ivan Marquez, Victori Sisoev, Silviu Susosn (Șerban Pașcan), Liviu Cristudor-libero. Antrenori: Neculai Harabagiu și Marian Apostu.
Cu cele trei puncte din meciul cu CSM București, dar și profitând de înfrângerea  0-3 (-16, -18, -17) a celor de la VC Caransebeș, Arcada a revenit pe locul 4 în A1 cu 32 de puncte din 16 jocuri.
Pentru Arcada urmează manșa tur din sferturile Cupei de miercuri, 17 februarie, de la Galați. În A1, Arcada va juca în etapa a XVII-a la București, cu Dinamo.