BASCHET: Phoenix e de neoprit! A cincea victorie consecutivă în LNBM

3
Liderul Grupei B din LNBM, Phoenix Galați, a obținut a cincea  victorie consecutivă  în Liga Națională de Baschet Masculin. Phoenix a câștigat, în etapa a 27-a din prima ligă, 85-79 (12-22, 16-19, 31-18, 26-20), la Mediaș,jocul cu ultima clasată din LNBM, Gaz Metan Mediaș.
La fel ca în jocul de la Galați, din returul sezonului regulat, echipa lui Florin Nini și-a asigurat victoria în repriza a doua a jocului, sferturile trei și patru. La pauza mare Gaz Metan a intrat cu un avantaj de 13 puncte (41-28). La revenirea de la cabine Phoenix a egalat la 59, la finalul sfertului trei, încheiat 31-18, iar victoria a fost obținută imediat după debutul sfertului patru, după un parțial 12-0.
Cel mai bun marcator al jocului a fost Milos Bojovic cu 24 de puncte. Ceilalți marcatori ai gălățenilor au fost: Pesic (19), Threatt (14), Rhode (10), Borșa (6), Tresac (5), Petică (5), Pîrlog (2).
Cu 40 de puncte din 27 de jocuri Phoenix conduce în Grupa B, locurile 7-12, cu 13 victorii și 14 înfrângeri. următorul meci pentru Phoenix este programat pentru 22 martie, la Timișoara cu BC SCM.