Campionii, campionii, ole, ole, oleeeee! Dunărea a câștigat din nou campionatul!

6

Echipa gălățeană de hochei de la CSM Dunărea s-a impus
dramatic în fața celor de la SC Miercurea Ciuc în finala Campionatului Național
de Hochei, scor 4-2 la general. Succesul gălățenilor a fost concretizat
printr-un succes obținut astăzi, scor 4-3 (0-0, 2-1, 1-2, 1-0), după prelungiri. cu gol de aur.

Priam parte s-a încheiat la egalitate 0-0. Dunărea a deschis scorul în secunda 37 a treimii secunde, moment al jocului în care gălățenii evoluau în superioritate numerică. Attila Goga a trimis la poartă, Onodi a respins iar Sergey Chernenko a marcat. Când nimeni nu se așteptă, pe finalul reprizei cu 1.06 înainte de final Sport Club a egalat, dar la 30 de secunde distanță Dunărea a revenit în avantaj prin golul marcat de Attila Goga din pasa lui Antti Ojanen. În partea a treia jocul a fost pe contre, Sport Club a egalat la 2, după un moment de superioritate numerică, în minutul 6.20. Dunărea a revenit în avantaj 3-2 cu 11.05 înainte de final, prin golul lui Juraj Durkech. Sport Club Miercurea Ciuc a egalat la 3 cu 6.46 înainte de final gol prin care avea să trimită meciul în prelungiri. În repriza suplimentară de prelungiri, după ce a trecut cu bine peste un moment de dubla inferioritate, Dunărea a marcat golul de aur, gol prin care a câștigat al doilea titlu consecutiv prin Scocs Szabolcs, din pasa lui Sergey Chernenko și Juraj Durkech, în minutul 10.16 al reprizei de prelungiri.