HANDBAL: CSU Danubius a promovat în Liga Națională!

5
În mai 2013 echipa de handbal a Galațiului, HC Danubius, fosta HC Oțelul, a retrogradat din Liga Națională. După trei sezoane petrecute în Divizia A, CSU Danubius, continuatoarea HC Danubius, a promovat în Liga Națională feminină.
Meciul decisiv de revenire în prima ligă feminină a fost câștigat de CSU Danubius, liderul neînvins al seriei, 34-30, la pauză 17-15, cu echipa de pe locul doi, principala contracandidată la promovare HM Buzău.

Jocul decisiv de promovare în LN a fost echilibrat cu CSU Danubius la conducere, dar și cu câteva răsturnări de scor. Danubius a început mai bine și a încheiat prima parte în avantaj de două goluri 17-15, cu excepția debutului meciului echipa gălățeană s-a aflat la conducere. Evoluția scorului: 1-1, minutul 5: 5-3 min 10; 7-7, min 15, 11-9, min 20, 16-11, min 25, 17-15 la pauză. Oaspetele au echilibrat balanța în debutul părții secunde, în minutul 35 cele două echipe se aflau la egalitate 19-19. Până în minutul 48 cele două echipe au jucat la egalitate, cu Danubius având inițiativa. Desprinderea s-a produs în mintul 48, după ce Cosmina Cosma a egalat la 25, din aruncare de la 7 metri, Cristina Mircescu a înscris pentru 26-25, iar Mădălina Conachi cu două goluri consecutive a urcat scorul la 28-25. Evoluția scorului: 19-17, min 35, 23-21, min 40, 24-25, min 45, 27-25, min 50, 29-26, min 55, 34-30 min 60.

Cu o etapă înainte de finalul sezonului CSU Danubius este pe primul loc în seria A, Divizia A, cu 55 de puncte, 6 puncte mai mult decât echipa de pe locul doi HM Buzău. Sezonul de Divizia A va fi încheiat de CSU Danubius sâmbătă, 23 aprilie, la București, cu CSU Știința.