MINIFOTBAL: Iulian Năpîrlică a câștigat medaliile de bronz, împreună cu naționala de tineret, la EMF Euro U 21

7
La prima ediție a Campionatului European de Minifotbal sub 21 de ani, EMF Euro U 21, echipa națională de tineret, sub 21 de ani, a României a câștigat medaliile de bronz. După ce a câștigat grupa cu maximum de puncte, cu trei victorii din trei jocuri, România a jucat duminică semifinala Campionatului European cu echipa de pe locul doi din cealaltă grupă, Ungaria.
Chiar dacă la pauza semifinalei România conducea cu 1-0, după care s-a desprins la 2-0, Ungaria a egalat la doi, golul egalizator a fost marcat în ultimul minut de joc, și soarta meciului s-a decis la loviturile de departajare încheiate 2-1 pentru Ungaria. Cele două echipe învinse în semifinale au fost recompensate de Federația Europeană de Minifotbal (EMF) cu medaliile de bronz.
La Europeanul disputat la Praga, în Cehia, a jucat pentru România și gălățeanul Iulian Marian Năpîrlică, jucător ce activează la campioana din Galați Ajax Dulcisimo. Gălățeanul a marcat un gol la European în chiar meciul de debut al României încheiat 4-0 cu Croația. În jocul cu Bulgaria, al doilea de la European, Iulian Năpîrlică a încasat un cartonaș galben.