RUGBY: RCM Galați a câștigat și turneul de la Năvodari

1
Liderul Diviziei Naționale de Seniori, rugby în 7, RCM Galați, și-a trecut în cont un nou turneu în actuala ediția a DNS, rugby în 7. După ce au câștigat turneul doi, de la Petroșani, gălățenii au câștigat și a treia etapă, disputată sâmbătă, la Năvodari.
După ce au câștigat grupă fără probleme, victorii 22-10 cu RC Bârlad și 34-0 cu CSU Aurel Vlaicu Arad, gălățenii au jucat în finala turneului cu gazdele de la CS Năvodari, la fel ca la primul turneu din actuala ediție a campionatului. Chiar dacă la finalul primei reprize gazdele conduceau cu 12-0, gălățeni nu au depus armele în partea secundă s-au luptat și au întors soarta meciului câștigând disputa cu 14-12.

Pentru RCM Galați au evoluat la Năvodari: Serghei Budaian, Gabriel Dănăilă, Cristi Boboc, Ionuț Cucu, Vasile Leu, Igor Misin, Gabriel Partenie, Ionuț Cosmiuc, Alexandru Șișcan, Iulian Iftode.

RCM Galați, vicecampioana precedentei ediții a Diviziei Naționale de Seniori, este lider în actuala ediție a DNS, rugby în 7. Până la finalul sezonului de rugby în 7, mai sunt programate două etape, 10 septembrie, la Bârlad, și 17 septembrie, la Galați.