BASCHET: Debut cu victorie pentru Phoenix în noua ediție a LNBF

3
Fetele de la Phoenix au început sezonul 2016-2017 cu o victorie. În prima etapă a LNBF echipa pregătită de Eugenio Rodrigues a câștigat 76-73 jocul de la Arad cu  Univ Goldiș ICIM. După ce au câștigat primul sfert 31-25, gălățencele au pierdut sfertul secund 8-15, astfel că la pauza mare au intrat cu un deficit de un punct, 39-40. În sfertul trei, încheiat 23-17 pentru Phoenix, gazdele au început mai bine au condus în debutul parțialului chiar și cu 5 puncte, 51-46, însă Phoenix a egalat la jumătatea sfertului, 51-51, iar al treilea sfert a fost încheiat în avantaj 62-57. Ultima parte, încheiată 16-14 pentru echipa din Arad, echilibrul s-a menținut până cu 26 de secunde înainte de final când Phoenix s-a desprins la patru puncte.
Phoenix a folosit o rotație de opt jucătoare la Arad, din care cea mai bună marcatoare a fost Shanice Steenholdt cu 20 de puncte. Celelalte marcatoare de la Phoenix au fost: Katharine Rutan 18p, Romina Filip 14p, Erica Covile 13p, Alexandra Dumitrache 7p, Andreea Crețu și Kerah Nelson câte 2p.
În etapa a II-a, sâmbătă, 8 octombrie, Phoenix va juca pe teren propriu cu Baschet Teleorman Alexandria.