BASCHET: Phoenix a pierdut restanța cu CSU Sibiu

0

Echipa de băieți a clubului Phoenix a pierdut primul meci din cele două restante din LNBM. Restant din etapa a IV-a, LNBM, jocul cu CSU Sibiu a fost pierdut de Phoenix 81-90 (25-21, 14-19, 12-26, 30-24).

Phoenix a început mai bine meciul și s-a impus în primul sfert 25-21. Oaspeții și-au adjudecat sfertul secund 19-14 astfel că la pauza mare Phoenix avea un deficit de un punct 39-40. Sibiul s-a desprins decisiv în sfertul trei încheiat 26-12, chiar dacă Phoenix a încercat revenirea în ultimul sfert încheiat 30-24 pentru echipa gălățeană.
Cel mai bun marcator al meciului a fost Milos Bojovic cu 20 de puncte. Pentru Phoenix au mai marcat: Jamel Waters, Adrian Guțoaia câte 17 puncte, Milan Molovanovic 10 p, Milos Pesic 8p, Drew Brandon 6p și Cătălin Vlaicu 3p.
Phoenix rămâne cu o victorie în actuala ediție a LNBM, locul 11, 7 puncte. Pentru echipa gălățeană urmează un nou joc pe teren propriu sâmbătă, 19 noiembrie, de la ora 18.30, cu liderul ”U” BT Cluj-Napoca.