BASCHET: Victorie importanată pentru Phoenix la Baia Mare

1
Echipa masculină a clubului Phoenix a obținut a doua victorie în acest sezon. Jocul restant din etapa a III-a, de la Baia Mare, cu nou promovata Olimpic, a fost câștigat de echipa pregătită de Florin Nini 81-71.
După un prim sfert încheiat la egalitate 24-24 Phoenix s-a impus 17-16 astfel că la pauză mare gălățenii aveau aveau avantaj minim 41-40. La revenirea de la vestiare Phoenix s-a impus 23-21 în sfertul trei avans suficient pentru gălățeni să cedeze ultimul sfert 17-19.
Cel mai bun marcator al meciului a fost Milos Pesic cu 23 de puncte urmat îndeaproape de Milos Bojovic 20 de puncte, Drew Brandon 11 puncte, Jamel Waters 9 puncte, Milan Milovanovic și Cătălin Vlaicu câte 6 puncte.
După victoria de la Baia Mare Phoenix a urcat pe locul nouă în clasamentul la zi din LNBM cu 10 puncte din opt jocuri, 2-6, victorii-înfrângeri. Pentru Phoenix urmează meciul de la București, cu Dinamo, sâmbătă, 26 noiembrie, de la ora 19.00.