HOCHEI: Dunărea a învins Steaua, la Cârța, în debutul returului I

1

Reveniți la meciurile din Campionatul Național de Seniori, după jocurile de la Cupa Continentală și din Liga Mol, hocheiștii de la Dunărea au câștigat 7-3 (1-0, 5-1, 1-2) primul meci din dubla de la Cârța, cu Steaua Rangers București din prima etapă a returului I.

Dunărea a intrat în avantaj 1-0 la prima pauză prin golul marcat de Szocs Szabolcs, din pasa lui Attila Goga. În partea secundă gălățenii s-au impus cu 5-1, astfel că după două reprize gălățenii conduceau cu 6-1. Ondrej Rusnak  a marcat pentru 2-0, în minutul 22 al jocului, gol marcat în inferioritate numerică, iar Phil Bushbacher, din pasa lui Mihaly Ede, a marcat pentru desprindere în minutul 24. Peste patru minute Steaua s-a apropiat la două goluri, însă în partea a doua a treimii secunde Dunărea s-a desprins decisiv prin Ondrej Rusnak, din pasa lui Mihaly Ede, și dubla americanului Phil Bushbacher, ajutat de Hildebrand Szabolcs, Attila Goga și Levente Lorincz. În partea a treia Steaua s-a impus 2-1, Levente Lorincz, din pasa lui Phil Bushbacher și Szocs Szabolcs, a dus scorul la 7-1,  după care Steaua a marcat de două ori consecutiv.

Dunărea:

Bogdan Alexandru Popa, Viorel Radu-portari;

Nandor Tamas, Hildebrand Szabolcs, Tomas Devecka, Attila Goga, Botond Flinta, Pal Zsombor, Alexandru Ionuț Munteanu-fundași;

Vladimir Lantos, Ondrej Rusnak, Anton Cristian Popa, Bogdan Neagoș, Alexandru Cristian Munteanu, Lorincz Levente, Mihaly Ede, Phil Bushbacher, Szocs Szabolcs, Vitali Donika, Pal Zoltan, Adrian Irimia-atacanți;
Marius Trandafir, Teodor Mocanu-antrenori.
Mâine, de la ora 18.30, cele două echipe vor susține meciul doi al dublei din prima etapă a returului I, tot la Cârța.