BASCHET: Fetele de la Phoenix au pierdut la o posesie la Satu Mare

1
În etapa a XV-a din LNBF echipa de fete a clubului Phoenix a pierdut la limită 88-86 jocul de la satu Mare cu echipa locală CS Municipal. Gazdele și-au adjudecat primele două sferturi 24-21 și 24-19, astfel că la pauza mare aveau un avantaj de opt puncte 48-40. Sfertul trei a fost încheiat la egalitate 20-20 astfel că avantajul gazdelor de opt puncte s-a menținut. În sfertul patru, câștigat de Phoenix 26-20, gălățencele au egalat prima dată cu 2.33 înainte de final, 83-83, prin Erica Covile. Gazdele au preluat din nou conducerea 85-83, 86-84, dar cu 26 de secunde rămase de jucat din meci Phoenix a egalat 86-86 prin Janette Jackson. Echipa din Satu Mare a fructificat atacul următor și s-a desprins la 88-86 cu 16 secunde înainte de finalul jocului, imediat echipa gălățeană a solicitat time-out iar Myneshia  McKenzie a ratat în ultimele secunde ale jocului șansa de a trimite meciul în prelungiri.
Cea mai bună marcatoare a jocului a fost Erica Covile cu 24 de puncte. Pentru Phoenix au mai marcat: Shanice Steenholdt 20 p, Kathie Rutan 18p (4×3), Romina Filip 11p, Janette Jackson 6p, Myneshia McKenzie 5p, Alexandra Dumitrache 2p. Cu 22 de puncte în 15 jocuri Phoenix este pe locul 7 în LNBF, 7-8, victorii-înfrângeri. Pentru Phoenix urmează meciul de pe teren propriu cu Poli Național Iași, 21 ianuarie.