BASCHET: Victorie dramatică pentru Phoenix în duelul pentru play-off cu Craiova

1
Echipa de băieți de la Phoenix a câștigat duelul pentru play-off cu principala contracandidată la un loc în faza a doua a LNBM, SCMU Craiova. Echipa lui Florin Nini s-a impus la limită, 83-82, în etapa a XVI-a din prima ligă masculină. Pe sferturi victoria gălățenilor a fost: 22-20, 26-26, 20-16, 15-20.
Victoria a fost asigurată de Phoenix la ultima fază a jocului. Cu zece secunde înainte de final, la scorul 83-82 pentru Phoenix, oaspeții au avut posesia dar au ratat aruncarea de două puncte, căpitanul Milos Pesic a fost cel care a recuperat.
Milos Pesic și Tony Gugino au terminat meciul cu câte 20 de puncte, Pesic s-a mai remarcat și cu cele 37:22 (din 40) minute jucate, iar Gugino a încheiat meciul în ”double-double”, pe lângă cele 20 de puncte a contribuit și cu 11 recuperări. Drew Brandon a marcat 14 puncte, Milos Bojovic a reușit 13 puncte, Cătălin Vlaicu a încheiat cu 7 puncte, iar Adrian Guțoaia și Iosif Pîrlog au reușit 5 respectiv 3 puncte.
Phoenix este pe locul 8 în LNBM cu 21 de puncte în 15 jocuri, 6-9. Pentru Phoenix urmează meciul de pe terenul viceliderului LNBM, Steaua București, vineri, 20 ianuarie, de la ora 17.15, în direct la Digi Sport.