BASCHET: Fetele de la Phoenix au pierdut la Cluj-Napoca, după o evoluție bună

3
Echipa feminină de la clubul Phoenix a pierdut jocul din etapa a III-a din grupa valorică 1-6 LNBF. Fetele pregătite de Eugenio Rodrigues au pierdut cu scorul 81-73, meciul de la Cluj-Napoca cu ”U”. La pauza mare Phoenix a intrat în avantaj, 41-40, după ce au pierdut primul sfert la limită, 20-21, și au câștigat al doilea parțial, 21-19. În repriza a doua, sfertul trei a fost cedat de echipa gălățeană, 11-18, iar ultimul sfert a fost pierdut la o posesie, 21-23.
Cu 31 de puncte marcate, (2×3), Shanice Steenholdt a fost cea mai bună marcatoare a jocului. Jucătoarea de peste Ocean și-a completat linia statistică cu 8 recuperări și 4 pase decisive. Katie Rutan a marcat 18 puncte (2×3), Erica Covile 11, Romina Filip 6, Alexandra Dumitrache 5. De pe bancă pentru Phoenix au mai evoluat Myneshia McKenzie și Janette Jackson, iar McKenzie a contribuit cu 2 puncte.
După meciul de la Cluj-Napoca Phoenix este pe locul 5 în top 6 LNBF cu 10 victorii și 11 înfrângeri, 31 de puncte. Miercuri, 1 martie, de la ora 18.30, Phoenix va juca pe teren propriu, Sala Sporturilor ”Dunărea”, cu Municipal Satu Mare.