BASCHET: Phoenix a pierdut jocul de pe terenul liderului

1
În etapa a XX-a din LNBM echipa masculină a clubului Phoenix a pierdut cu scorul 66-95, jocul de pe terenul liderului U BT Cluj-Napoca. Pe sferturi sorul a fost: 17-14, 32-20, 22-14, 24-18. De remarcat, Phoenix  a început meciul cu un parțial 10-0 și până cu 3.36 înainte de finalul primului sfert echipa gălățeană s-a aflat al conducere.
Cel mai bun marcator al jocului a fost Tony Gugino cu 16 puncte (1×3). Milos Pesic a fost al doilea marcator de la Phoenix cu 14 puncte (1×3). Adrian Guțoaia a contribuit cu 9 puncte, Drew Brandon (1×3) și Cătălin Vlaciu au marcat câte 7 puncte, Andrei Petică 6 puncte, Phillip Miller, la primul joc pentru Phoenix a marcat 3 puncte, iar Milos Bojovic și Iosif Pârlog au marcat câte două puncte.
După înfrângerea de la Cluj-Napoca, de pe terenul liderului, Phoenix a coborât pe locul 9 cu 6-12, victorii-înfrângeri, 24 de puncte, la egalitate de puncte cu echipa de pe locul 8, Dinamo București, adversara din următoarea etapă a gălățenilor, 11 februarie, echipă ce a învins în etapa curentă campioana CSM CSU Oradea.