FUTSAL: David Asandei: ”Întârzierea aprobării bugetului afectează și clubul nostru”

15
În aceeași situație cu clubul Phoenix este și clubul United care așteaptă finanțare de la Consiliul Local pentru a putea continua activitatea clubului la parametri optimi. Despre subiectul finanțării de la bugetul local a vorbit la Lider Sportiv, Pro FM Lider FM, antrenorul de la United, David Asandei.  ”Sincer mi-aș fi dorit ca în acest an să se mai schimbe ceva în ceea ce privește finanțarea de la bugetul local. Am încercat pe o formă legală, nu numai noi ci și clubul Phoenix și Arcada, care suntem angrenate în competiții din luna ianuarie, să ni se dea o parte din suma de bani de la Consiliul Local. Am depus acele documente către Comisia de sport, așteptăm un răspuns. Întârzierea aprobării bugetului automat afectează și clubul nostru. Plecăm la Cluj, venim la Galați, apar coturi cu arbitrii, cu cazările. Sunt sportivi profesioniști, în fiecare lună au costuri, au familii, copii, de întreținut. E greu să o lungim 2-3 luni de zile fără salarii, dar să cerem performanță. După cum știți nu se înghesuie sponsorii în această perioadă. Nici cei care au afaceri în oraș nu au afaceri așa de bune să țină cluburile sportive. Singurele cluburi la care nu au nevoie în această perioadă sunt cele care depind de Ministerul Tineretul și Sportului, cei de la hochei și cei de la CSU. Cele două cluburi primesc de la MTS o altă finanțare, se pot organiza, au bani de pot aștepta. Celelalte cluburi discutăm între noi, toți am adus jucători, toată lumea se împrumută în stânga în dreapta, ăsta e cuvântul se împrumută să ne batem la primele locuri”, a spus David Asandei. 
FotbaLucas - Revista copiilor indragostiti de fotbal
FotbaLucas - Revista copiilor indragostiti de fotbal
FotbaLucas - Revista copiilor indragostiti de fotbal
FotbaLucas - Revista copiilor indragostiti de fotbal