HANDBAL: CSU Danubius a învins în ultimul minut Romanul, după ce a început meciul cu 0-7!

1
Echipa feminină de handbal de la CSU Danubius a obținut o victorie dramatică în etapa a III-a din returul Ligii Naționale. Fetele pregătite de Vali Costea au învins cu scorul 27-26 (13-17) CSM Roman.
După ce echipa din Roman a condus, aproape, tot meciul, (7-0, 8-3, 13-16, 18-20, 26-25) Danubius și-a asigurat victoria în ultimul minut, la penultima fază  a jocului. La scorul 26-26, minutul 59.19, antrenorul de la CSU Danubius, Vali Costea, a solicitat time-out, la reluarea jocului Danubius, împinsă de la spate de o sală vulcanică, a marcat prin Ramona Urse, 27-26, și a trecut pentru prima oară în acest joc la conducere. În cele câteva secunde rămase de disputat CSM Roman a mai avut un atac însă ratat de Iryna Glibko. Cosmina Cosma a fost cea mai bună marcatoare de la Danubius cu 8 goluri.
Etapa viitoare, duminică, 19 februarie, CSU Danubius va juca la Brăila cu HC Dunărea. meciul va începe de la ora 16.00 și va fi transmis în direct de TVR 1.