BASCHET: Phoenix a pierdut meciul doi al seriei cu BT Alexandria

4
Echipa feminină Phoenix a pierdut meciul doi al seriei cu Baschet Teleorman Alexandria din grupa pentru stabilirea locurilor 5-8 LNBF. Disputat la Alexandria, meciul a fost pierdut de Phoenix, scor 93 – 83. Phoenix a început mai bine meciul, iar la pauza mare a intrat în avantaj, scor 49 – 44, după ce a câștigat primele două sferturi, 24 – 21 și 25 – 23. Cu o rotație scurtă, 5-ul de start plus două variante de schimb, Phoenix a pierdut sfertul trei, scor 13 – 24, iar sfertul patru a fost pierdut 21 – 25.

Cea mai bună marcatoare a jocului a fost căpitanul de la Phoenix, Romina Filip cu 31 de puncte (5 x 3). Celelalte puncte pentru Phoenix au fost marcate de: Janette Jackson 19, Kerah Nelson 14, Alexandra Dumitrache 13, Bianca Fota 6.
După două jocuri Phoenxi și BT Alexandria se află la egalitate, scor general 1-1. Echipa care se va califica în finala pentru stabilirea locurilor 5-6 se va decide în urma jocului trei al seriei, de la Galați, vineri, 14 aprilie. În celălalt duel din grupa pentru stabilirea locurilor 5 – 8, CSM Satu Mare și ICIM Arad se află la egalitate 1 – 1, urmând ca echipa care va juca în finala pentru stabilirea locurilor 5 – 6 să se decidă în jocul de la Satu Mare, 14 aprilie.