HOCHEI: Australia a învins, în prelungiri, Serbia, în primul meci de la Campionatul Mondial Divizia II A, de la Galați

6

Grupa de Campionat Mondial de la Galați a fost deschisă cu o victorie a Australiei. În primul meci al turneului Australia a învins, în prelungiri, scor 4-3, echipa națională a Serbiei. Primă repriză s-a încheiat la egalitate 1-1, Australia a marcat prima prin  Darage Wehebe, iar Serbia a egalat prin golul lui Lukovic  Aleksa, în dublă superioritate numerică. Serbia a câștigat treimea secundă, scor 1-0, prin golul marcat de  Milanovic Marko. Australia s-a impus în repriza a treia, scor 2-1. Powell Thomas și Rezek Josef, au dus scorul la 3-2, iar Sretovic Marko a dus meciul în prelungiri cu patru minute înainte de final. În  repriza suplimentară de prelungiri, programată să dureze cinci minute, Rezek Josef a marcat golul victoriei Australiei.

La Patinoarul ”Dunărea” astăzi mai sunt programate alte două jocuri. De la ora 16.30, echipa națională a Spaniei va întâlni echipa Islandaei, iar în ultimul meci al zilei, de la ora 20.00, România va juca cu Belgia.