HOCHEI: Belgia a învins Islanda la Mondialul de la Galați

3
Echipa națională a Belgiei a obținut a doua victorie la Campionatul Mondial Divizia a II-a, Grupa A. În al doilea meci din etapa a patra a turneului de la Patinoarul ”Dunărea”, Belgia a învins, scor 9-3, (3 – 1, 4 – 2, 2 – 0) Islanda, echipă ce ieri a învins România.
Belgia a preluat inițiativa și s-a desprins rapid la 3-0, prin golurile marcate de: Vincent Morgan, Frank Neven și Mitch Morgan. Până la prima pauză Islanda a redus din handicap prin reușita lui Robin Hedstrom. În debutul părții secunde Islanda a marcat de două ori consecutiv și a egalat la 3-3, prin golurile marcate de: Andri Mikaelsson și  Petur Maack. Egalitatea nu a rezistat prea mult timp pe tabelă pentru că Belgia a revenit cu un calup de patru goluri cu care s-a desprins la 7-3, la a doua pauză, marcatori: Ben van den Bogaert, Maxime Pellegrims și Vincent Morgan. În ultima treime Belgia a mai marcat de două ori prin Yoren de Smet și Mitch Morgan.
Victoria Belgiei cu Islanda ajută România care trebuie să învingă Australia, astăzi, de la ora 20.00.