HOCHEI: România a pierdut jocul cu Islanda de la Campionatul Mondial Divizia a II-a, Grupa A, Galați- 2017

1
Echipa națională a României a pierdut primul joc la Mondialul de la Galați. Tricolorii au cedat, scor 0-2, jocul cu echipa națională a Islandei, în etapa a treia a turneului. După o primă repriză încheiată la egalitate, scor 0-0, dar dominată de România, Islanda a câștigat partea secundă, scor 1-0, prin golul marcat de Kristjan Kristinsson, în minutul 25.27. În ultima treime echipa Islandei a mai marcat o dată, în minutul 54.07, prin Aron Knutsson. Cu 1.30 înainte de finalul jocului România a scos portarul pentru a forța egalarea, dar fără rezultat pe tabelă.
De remarcat că raportul șuturilor este net favorabil echipei României, 41 – 21, pe reprize 15 – 10, 17 – 6, 9 – 5. De altfel, la finalul jocului cel mai bun jucător din echipa Islandei a fost ales portarul Dennis Hedstrom. Din echipa României cel mai bun jucător a fost ales Mihai Georgescu.
România:  Toke Zoltan, Onodi Otto
Linia a I-a: Botond Flinta, Nagy Istvan, Fodor Csanad, Roberto Gliga, Mihaly Ede;
Linia a II-a: Bors Huba, Biro Otto, Biro Gergo, Peter Zsolt, Biro Matyas;
Linia a III-a: Salo Alpar, Florian Bocu, Nicușor Lușneac, Mihai Georgescu, Adrian Irimia;
Linia a IV-a: Gecse Hugo, Gyorfy Tihamer, Rokaly Norbert, Barabas Sandor, Rokaly Szilard;
Antrenori: Martin Lacroix, Marius Trandafir, Nelu Alexe.
Mâine, de la ora 20.00, echipa națională a României va juca cu Australia, liderul surpriză al grupei de la Galați. După trei jocuri România este pe locul 3 la două puncte în spatele liderului.