VOLEI: Arcada – SCMU Craiova 2-3 pentru VM Zalău

16

Echipa masculină de volei Arcada Galați a pierdut primul meci din turneul locurilor 1-6, play-off. În etapa a șasea din faza secundă, prima din retur, Arcada a pierdut, scor 2-3, jocul de pe teren propriu cu SCMU Craiova-campioana en-titre a României.

Oaspeții au început mai bine meciul și au câștigat primul set, scor 26-24. Evoluția scorului: 7-8, 13-16, 21-22. Arcada a controlat setul câștigat, scor 25-20 (8-6, 16-14, 21-17). În setul trei echipa gălățeană s-a impus, scor 25-23. Arcada a început mai bine și a condus 8-5, 16-13, 20-17, oaspeții s-au apropiat periculos în finalul setului, scor 24-23, dar Arcada a fructificat prima minge de set, a închis parțialul cu scorul 25-23, și a trecut la conducere, scor 2-1 la seturi. Setul patru le-a aparținut oaspeților care s-au impus, scor 25-19. Arcada a preluat inițiativa prima și a condus, scor 8-6, la primul time-out tehnic, oaspeții au revenit și au intrat în avantaj, scor 16-13, al al doilea timp de odihnă tehnic, după care s-au instalat la conducere 21-16, iar în final și-au adjudecat parțialul, scor 25-19, și au trimis meciul în setul decisiv. Ultimul set al jocului de la ”Polivalentă” a avut o desfășurare dramatică Craiova a condus prima, scor 5-3, Arcada a recuperat diferența și a intrat în avantaj la primul timp tehnic de odihnă, scor 8-7, după care s-a instalat la conducere 9-7, 12-9, 13-12, dar Craiova a egalat la 13, după un punct controversat. În finalul setului Arcada a avut minge de meci, 14-13, dar irosită, craiovenii au revenit și au preluat inițiativa 14-15, minge de meci, dar irosită după o greșeală mare la pas a ridicătorului de rezervă. Greșeala nu a demobilizat echipa oaspete care a reușit să își adjudece setul decisiv, scor 16-18.

Arcada: Nemanja Radovic, Caio de Para (Mihai Dumitrache, Armando Danger, Andrei Laza), Filip Despotovski, Bojan Janic (Șerban Pașcan), Miroslav Gradinarov (Liviu Cristudor), Andrei Spânu, Nikola Rosic-libero.

Rezultatul dintre Arcada și SCMU Craiova este în favoarea celor de la Zalău care s-au desprins la trei puncte în fruntea clasamentului, după ce au obținut o victorie de trei puncte pe terenul celor de la Tricolorul Ploiești. VM Zalău conduce în play-off cu 67 de puncte, Arcada este pe doi cu 64 de puncte, iar SCMU Craiova încheie grupul echipelor care se luptă pentru titlu cu 62 de puncte. Pentru Arcada urmează un nou meci pe teren propriu, sâmbătă, 8 aprilie, de la ora 18.00, cu CSM București.