FOTBAL: Zimbrul Slobozia Conachi, Victoria Independența și SC Oțelul au făcut un prim pas spre calificarea în semifinalele Cupei

1
Echipele angrenate în Cupa României – faza județeană Galați, au susținut miercuri meciurile tur din faza sferturilor de finală. Singura echipă din Liga a V-a rămasă în competiție, Flacăra Pechea a pierdut, scor 2 – 5, jocul de pe teren propriu cu Zimbrul Slobozia Conachi. Viceliderul Ligii a IV-a, Avântul Vânători, a încheiat la egalitate, scor 2 – 2, jocul de la Braniștea, cu echipa locală Unirea.
În cel mai echilibrat duel din faza sferturilor de finală Gloria Ivești, echipa de pe locul trei în Liga a IV-a, a pierdut pe teren propriu, scor  0 – 1, jocul cu ocupanta locului patru Victoria Independența, iar SC Oțelul a învins, pe teren propriu, scor 3 – 0, cealaltă echipă nou admisă în Liga a IV-a, Siretul Piscu. Miercuri, 24 mai, de la ora 18.00, sunt programate meciurile retur din faza sferturilor de finală.