FOTBAL: Surpriză în Cupa României. Unirea Braniștea a eliminat SC Oțelul în semifinale

2
În faza județeană a Cupei României s-au disputat meciurile din faza semifinalelor. Surpriza penultimei runde din competiția KO a fost furnizată de Unirea Braniștea. Gruparea ce a terminat recent încheiata ediție a Ligii a IV-a pe locul șase a eliminat din drumul spre finală campioana județeană Suporter Club Oțelul Galați.
După victoria din tur, scor 2 – 1, echipa din Braniștea a câștigat și meciul retur de la Galați. Disputat pe stadionul ”Oțelul” jocul retur a fost câștigat de echipa din Braniștea, scor 3 – 2.  SC Oțelul a deschis scorul după aproape un sfert de oră de joc din penalty. Aproape de finalul primei părți echipa din Braniștea a egalat astfel că la pauză cele două echipe au intrat la egalitate, scor 1 – 1. Imediat după pauză Unirea Braniștea a trecut în avantaj 2 – 1, iar după aproape un sfert de oră de joc ospeții și-au dublat avantajul. În finalul jocului SC Oțelul a stabilit scorul final 2 – 3.
Pentru Suporter Club Oțelul Galați jocul cu Unirea Braniștea a fost ultimul, oficial, înaintea celor două jocuri de la barajul de promovare în Liga a III-a, cu campioana județului Iași, Unirea  Mircești.