FOTBAL: Echipa secundă FC Universitatea a remizat cu ”satelitul” Real Craiova în meciul de debut în Liga 3

1
Cu șase jucătoare debutante în lot echipa secundă a clubului de fotbal feminin FC Universitatea Galați a încheiat la egalitate jocul de debut în ligile naționale din România, Liga a III-a. ”Satelitul” FC Universitatea a remizat, scor 3 – 3, la pauză 2 – 2,  în jocul de pe teren propriu cu Real 3 Craiova – una dintre cele două echipe satelit a clubului de prima ligă Real Craiova.

Debutantă în competițiile naționale organizate de FRF Ștefania Treanță a reușit o dublă în jocul cu echipa din Craiova, în minutele 35 și 37, cealaltă reușită a grupării gălățene fiind marcată de Andreea Surcică. Antrenorii Gabriel Călinescu și Alexandru Caracaș au avut la dispoziție lotul: Diana Năcuță (a debutat) – Irina Ivan, Georgiana Bobocea, Eugenia Gherghișan – căpitanul echipei, Gina Velea (a debutat) – Denisa Negoiță, Roxana Ioan, Iulia MihaleaLaura Pamfile, Ștefania Treanță (a debutat) – Andreea Surcică. Au mai intrat: Diana Stoian (a debutat), Oana Zaharia (a debutat), Mirela Ciobotaru și Ana Călin (a debutat). Rezerve neutilizate: Mihaela Baglae, Maria Popa și Doriana Păun
Pentru FC Universitatea 2 urmează primul joc din deplasare. Sâmbătă, 30 septembrie, de la ora 16.00, echipa gălățeană va juca cu Dream Team București, pe stadionul Electroaparataj din Capitală.