FOTBAL: Vălmărenii au ”cucerit” Cetatea Râșnov

1
După remiza de pe teren propriu cu FK Miercurea Ciuc, din prima etapă a campionatului Ligii a III-a, Avântul Valea Mărului a jucat în etapa a doua pe terenul unei alte echipe cu intenții de promovare în Liga a II-a, Olimpic Cetate Râșnov. Vălmărenii au continuat seria începută în ultimele cinci etape de sezonul trecut și s-a impus scor 2 – 1, (1 – 1).
Gazdele au deschis scorul în minutul 25, dar Andrei Frunză, jucător transferat în această vară de la SC Oțelul, a întors rezultatul cu două goluri marcate în minutele 45 și 70. Este a doua ”dublă” consecutivă a lui Frunză după cele două goluri marcate în remiza de runda precedentă cu FK Miercurea Ciuc.
După două etape, în care a întâlnit echipe cu intenții de promovare în Liga a III-a, vălmărenii sunt pe locul șapte în clasamentul seriei cu 4 puncte. Etapa viitoare sâmbătă, 9 septembrie, de la ora 17.00, se va juca primul derby județean al sezonului pe stadionul ”Prof. Costică Popovici” din Valea Mărului între Avântul și Sporting Liești.