HANDBAL: CSU Danubius a pierdut la Roman – în Liga Florilor

0
Echipa feminină de handbal CSU Danubius a înregistrat a doua înfrângere consecutivă în Liga Florilor, Liga Națională de Handbal Feminin. În etapa a treia din LNHF fetele de la CSU au jucat la Roman, cu CSM, echipă ce evoluează în Cupa EHF. Jocul a fost pierdut de CSU Danubius, scor 25 – 17.

La pauză gazdele au intrat în avantaj, scor 15 – 10. Danubius a început greu meciul și a marcat prima oară în minutul 5, la scorul 4 – 0, pentru gazde. Echipa gălățeană a început să conteze în atac după minutul 22, când a reușit să marcheze de șapte opri consecutiv. De la 5 – 15 s-a apropiat la doar trei goluri, scor 12 – 15. Imediat echipa din Roman a replicat cu patru goluri consecutive s-a desprins la 19 – 12, avans destul de mare pentru ca CSU să îl poată recupera. Cea mai bună marcatoare de la CSU Danubius a fost Elena Livrinikj.

Pentru echipele din Liga Florilor urmează o pauză destul de lungă. Sâmbătă, 7 octombrie, de la ora 16.00, CSU Danubius va juca pe teren propriu, în etapa a parta din LNHF, cu Măgura Cisnădie.