HOCHEI: Dunărea a cedat al doilea meci cu Steaua cu 11 secunde înainte de final. Gălățenii au condus de patru ori pe parcursul jocului

0
Și al doilea meci cu Steaua Rangers București, din prima etapă a Campionatului Național, a fost pierdut de hocheiștii de la Dunărea. Dacă ieri gălățenii au cedat la scor, 1 – 5, astăzi, în al doilea meci, Dunărea a cedat la limită, scor  4  – 5, cu golul victoriei marcat de ”gazde” cu 11 secunde înainte de final, după un joc în care echipa pregătită de Cornel Chiriță și Vitali Donika s-a aflat al conducere până cu șase minute înainte de final
La prima pauză Dunărea a intrat în avantaj, scor  2 – 1, după golurile marcate de româno – ucraineanul Anton Butochnov (1 – 0, 2 – 1). Treimea secundă a fost câștigată de Steaua, scor 2 – 1. Levente Lorincz, din pasa lui Mykola Kolyada și Pal Zsombor, a marcat golul Dunării, reușită prin care echipa gălățeană a trecut în avantaj, scor 3 – 2. Dunărea a preluat din nou conducerea, în ultima treime, încheiată 2 – 1 pentru Steaua, Donatas Kumeliauskas, din pasa lui Anton Butochnov, în minutul 4 al ultimei reprize a dus gruparea gălățeană în avantaj, scor 4 – 3. În final, minutul 54 al jocului, Steaua a egalat prin fostul jucător de la Dunărea, Mihai Georgescu, moment al jocului în care echipa gălățeană evolua în inferioritate numerică, iar cu 11 secunde înainte de final Steaua a marcat golul victoriei.

Dunărea: Bogdan Popa, Arnold Laszlo – portari;

Nandor Tamas, Timur Rasulov, Attila Goga, Juraj Durkech, Botond Flinta, Ciprian Țapu, Pal Zsombor – fundași;

Hildebrand Szabolcs, Anton Cristian Popa, Robert Krajci, Anton Butochnov, Donatas Kumeliauskas, Levente Lorincz, Mykola Kolyada,  Andriy Butochnov, Adrian Irimia, Lajos Nyerges – atacanți;

Cornel Chiriță, Vitalii Donika – antrenori. Datele statistice complete ale jocului  aici.