BASCHET: Phoenix a depășit granița celor 100 de puncte marcate în a șasea victorie stagională din LNBM

1
Pentru prima oară în acest sezon, echipa masculină Phoenix Galați a trecut granița celor 100 de puncte într-un meci din LNBM. În etapa a opta din prima ligă masculină Phoenix s-a impus cu scorul 102 – 61 pe terenul ultimei clasate Dinamo București, într-un joc în care Phoenix a condus pe toată durata meciului, iar distribuția scorului pe sferturi a fost: 15 – 30, 13 – 28, 18 – 26, 15  -18.
Omul meciului a fost americanul Tony Gugino. Cu 23 de puncte marcate, în 25 de minute jucate, și 11 recuperări Gugino a încheiat meciul de la București în ”double – double”. Alți cinci jucători de la Phoenix: Miller cu 17 puncte marcate, Rundles cu 15p, Hadzifezovic 14p, Pavlovic 13p, Kalve 12p, au încheiat meciul în ”double digit”. Pentru Phoenix au mai marcat: Melnic 4p, D. Andrei și R. Stan câte două puncte.

Victoria de la București este a șasea în LNBM pentru Phoenix, iar în clasamentul la zi din prima ligă masculină de baschet echipa gălățeană este pe locul trei cu 14 puncte, 6 – 2. Pentru Phoenix urmează jocul de pe teren propriu cu SCM Timișoara, 16 decembrie.