HOCHEI: SC Miercurea Ciuc a câștigat Cupa

2
Ultima zi de la Cupa României a aparținut echipelor din Harghita. După ce Progym Gheorgheni a învins Dunărea în finala mică, cealaltă echipă din Harghita, Sport Club Miercurea Ciuc a trecut de Corona Brașov în finala competiției. Ultimul meci al turneului a fost câștigat de vicecampioni cu scorul 5 – 1 ( 1 – 0,  1 – 1, 3 – 0). SC Miercurea Ciuc a deschis scorul în minutul 13.10 prin Petr Schastlivyy, acesta fiind și scorul primei treimi. În partea secundă, minutul 8.01, ”lupul” Seje Olander a egalat la unu, gol marcat în superioritate numerică. Egalitatea a rezistat aproape paru minute, în minutul 12.24 Andrey Taratukin a readus echipa ciucană în avantaj, harghitenii s-au desprins prin intermediul unui gol marcat în situație ”short handed” (inferioritate numerică). Ultima treime a fost câștigată de Sport Club cu 3 – 0, după golurile marcate de: Petr Schatlivyy, Antal Zsombor și Peter Fabus.