VOLEI: Victorie de trei puncte penru Arcada în debutul returului

1
Echipa masculină de volei Arcada Galați a început returul Diviziei A1 cu o victorie de trei puncte. În etapa a XII-a din prima ligă masculină, prima rundă din retur, echipa pregătită de Neculai Harabagiu și Marian Apostu a învins cu scorul 3 – 1, CSM Bicurești, joc disputat pe terenul bucureștenilor.
Gazdele au început meciul mai bine și au câștigat primul set al jocului cu scorul 25 – 23 (8 – 7, 15 – 16, 21 – 19). Arcada a revenit rapid în joc și și-a adjudecat setul secund cu scorul 25 – 15 (8 – 5, 16 – 12, 21 – 15), iar victoria a fost asigurată în următoarele două parțiale câștigate cu scorul 25 – 18 (8 – 3, 16 – 11, 21 – 13; 8 – 2, 16 – 11, 21 – 13.

Cel mai bun jucător al meicului a fost Marian Bala cu 19 puncte. Pentru Arcada au mai punctat: J. Jeliazkov 18p, A. Spânu 12p, N. Kovaceciv 9p, Ferreira Rangel 9p, F. Despotovski 2p, Ș. Pașcan 1p. Cu 30 de puncte acumulate în 12 jocuri Arcada este pe locurile 2 – 3 în clasamentul Diviziei A1 la egalitate de puncte cu Tricolorul LMV Ploiești, la două puncte în spatele liderului Steaua București.
Pentru Arcada urmează o nouă săptămână cu două jocuri. Prima dată, marți, 12 decembrie, de la ora 19.00, în direct la Digi Sport, gălățenii vor juca manșa retur din sferturile de finală a Cupei României, la București, cu Dinamo, iar sâmbătă, 16 decembrie, gălățenii vor juca pe teren propriu cu CSȘ 2 Baia Mare.