Înfrângere și la Miercurea Ciuc pentru hocheiștii de la Dunărea

2
Și al doilea meci din ”dubla” cu cele două echipe din România ce activează în Erste Liga, de la Miercurea Ciuc, cu Sport Club, a fost pierdut de hocheiștii de la Dunărea. După înfrângerea de ieri, scor 5 – 2, de la Brașov, Dunărea a pierdut cu scorul 9 – 4 (5 – 2, 2 – 0, 2 – 2), jocul de pe terenul SC Miercurea Ciuc. Dunărea s-a ținut aproape de echipa gazdă doar în prima repriză. Harghitenii au deschis scorul, Dunărea a egalat, Anton Cristian Popa, pasă Adrian Irimia, gazdele au marcat pentru 2 – 1, gălățenii au egalat la doi, Mykola Kolyada, pasă Donatas Kumeliauskas și Ciprian Țapu. Până la finalul primei părți ciucanii au mai marcat de trei ori, Dunărea nu a mai reușit să înscrie în poarta lui Onodi. În repriza a doua echipa Miercurea Ciuc a mai marcat de două ori, astfel că după două reprize Sport Club conducea cu scorul 7 – 2. În ultima treime Dunărea a reușit să marcheze alte două goluri. După ce gazdele s-au distanțat la 8 – 2 gălățenii au marcat de două ori consecutiv, Adrian Irimia, pasă Anton Cristian Popa și Andryi Butochnov, pasă Popa. Tabela a fost închisă de cucani în ultimul minut de joc.
Dunărea: Laszlo Arnold, Bogdan Popa – portari;
Ivan Zheltov, Orban Szilard, Ciprian Țapu, Elod Antal, Pal Zsombor – fundași;

Hildebrand Szabolcs, Anton Cristian Popa, Donatas Kumeliauskas,
Lorincz Levente, Remus Gheorghe, Mykola Kolyada, Andriy Butochnov, Szocs
Szabolcs, Sergei Chernenko, Adrian Irimia, Dragoș Petrică
– atacanți, Cristi Munteanu și Vitalii Donika – antrenori.

Pentru Dunărea urmează două jocuri la Brașov, cu Corona, 19 – 20 ianuarie, meciul din 13 ianuarie, de la Galați, cu SC Miercurea Ciuc a fost amânat.