VOLEI: Arcada a pierdut în trei seturi manșa tur din 8 – imile Cupei CEV

0
Echipa de volei masculin Arcada Galați a pierdut meciul tur din faza optimilor de finală din Cupa Confederației Europene de Volei. Gruparea gălățeană a cedat în trei seturi jocul din Slovenia, de pe terenul celor de la ACH Volley Ljubljana. După un prim set pierdut cu scorul 25 – 19, gălățenii au cedat în prelungiri setul secund, scor 27 – 25, iar ultimul parțial a fost pierdut de gălățeni cu scorul 25 – 22.

Cu zece puncte realizate Șerban Pașcan a fost cel mai bun jucător de la Arcada. pentru gălățeni au mai reușit puncte: Adrian Gontariu 8p, Marian Bala 6p, Ferreira Rangel 6p, Luka Slujagic 6p, Arvydas Miseikis 3p, Andrei spânu 2p. Au mai jucat: Filip Despotovski, Dima Filipov și Neven Majstorovic – libero.
Manșa retur a jocului cu cei de la ACH Volley Ljubljana este programată pentru marți, 30 ianuarie, la Galați, Sala Sporturilor Dunărea. Pentru a se califica Arcada trebuie să obțină victorie de trei puncte, 3 – 0 sau 3 – 1, și să câștige și setul de aur. Următorul joc pentru Arcada este programat pentru 20 ianuarie, de la ora 17.00, pe teren propriu cu Dinamo București.