VOLEI: Înfrângere usturătoare pentru Arcada la Baia Mare

2
Echipa de volei masculin Arcada Galați a înregistrat o înfrângere usturătoare în etapa intermediară din Divizia A1. Cotați ca una dintre favoritele la titlul de campioană, gălățenii au pierdut jocul din etapa XVI-a din prima ligă masculină de pe terenul celor de la Știința Explorări Baia Mare, echipă clasată pe locul nouă înaintea etapei, cu scorul 3 – 1.
Maramureșenii au deschis meciul cu un set câștigat cu scorul 25 – 20 (5 – 8, 16 – 11, 21 – 16), Arcada a egalat situația la general în setul secund câștigat cu scorul 25 – 15 (8 – 4, 16 – 11, 21 – 15). Al treilea parțial a fost adjudecat de gazde cu scorul 25 – 23 (6 – 8, 16 – 14, 19 – 19, 21 – 19), iar în ultimul set gazdele s-au impus cu scorul 25 – 21 (7 – 8, 16 -11, 21 – 14). Cel mai bun jucător de pe teren a fost Marian Bala cu 21 de puncte realizate. Pentru Arcada au mai evoluat: Miseikis 14 puncte, Spînu 14p, Suljagic 9, Cristudor 7, Despotovski 3p, Pașcan 2p, Filipov 1p, Zahar, Ferreira Rangel, Feher – libero.
După jocurile din etapa a XVI-a Arcada a coborât pe  locul trei, 37 de puncte, 16 jocuri, șapte puncte mai puțin decât liderul Diviziei A1 Steaua București, 44 de puncte, locul doi fiind ocupat de Tricolorul Ploiești, 38 de puncte. Pentru Arcada urmează jocul de pe teren propriu cu ”U” Cluj – Napoca, sâmbătă, 27 ianuarie, de la ora 19.30, Sala Dunărea.