Declinul fostei campioane. Dunărea a încheiat sezonul regulat în afara locurilor de play-off!

3

După trei sezoane încheiate cu trofeu câștigat, hocheiștii de la Dunărea au rămas în afara locurilor de play-off din actuala ediție a Campionatului Național de Seniori. Meciul ultimei șanse de calificare în semifinalele competiției interne a fost pierdut de Dunărea, scor 3 – 5, cu cei de la Corona Brașov.
La prima pauză cele două echipe au intrat la egalitate, scor 1 – 1. ”Lupii” au deschis scorul rapid, în minutul trei, în finalul unui moment de superioritate numerică. Dunărea a egalat în minutul 15, gol marcat de fundașul Orban din pasa unui alt fundaș, Hildebrand Szabolcs, egalarea a venit după ce Anton Popa a rata o șansă importantă de a marca în urma unui contraatac. În partea secundă oaspeții s-au impus cu scorul 2 – 0. La scorul 1 – 1 Dunărea a irosit o altă șansă importantă de a marca prin același Anton Popa, Polc a respins acrobatic. În finalul treimi rotația scurtă a gălățenilor, trei linii incomplete, s-a scurtat cu încă un jucător Orban Szilard a ieșit accidentat la umăr. Repriza secundă a fost încheiată de Dunărea cu 50 de secunde de dublă superioritate, fără efect pe tabelă. În ultima parte Dunărea a mai marcat de două ori, Szocs pentru 3 – 2, imediat Corona a punctat pentru 4 – 2, și Andriy Butochnov, golul de 3 – 5. În ultimele nouă minute ale jocului Dunărea a mai pierdut un jucător Pal Zsombor a fost eliminat, pedeapsă de rea conduită.

Dunărea: Bogdan Alexandru Popa, Lazslo Arnold – portari; Ciprian Țapu, Valentyn Aleksiuk – Hildebrand Szabolcs, Orban Szilard – Pal Zsombor, Antal Elod – fundași;
Anton Cristian Popa, Sergy Chernenko, Mykola Kolyada – Andriy
Butochnov, Adrian Irimia, Anton Butochnov – Szocs Szabolcs, Lorincz
Levente, Donatas Kumeliauskas
– atacanți. Antrenor: Vitali Donika
Meciul cu Corona a fost ultimul din sezonul regulat pentru Dunărea. Prima parte a Campionatului Național a fost încheiată de echipa gălățeană pe locul cinci în afara celor patru locuri care asigură prezența în semifinale. Pentru Dunărea urmează meciurile de stabilire a clasamentului, locurile 5 – 6, cu Sportul Studențesc